סוגי ישיבות ומוסדות תיכוניים דתיים
צביקה מור, מור לנוער | פורסם:24/04/18 17:39
6549|
ישיבה תיכונית, ישיבה קטנה, תיכון דתי, ישיבה תורנית... מה ההבדלים בין סוגי המוסדות השונים ולמי הם מתאימים?

 

ישיבה תיכונית

ישיבה תיכונית היא ישיבה לגיל תיכון שמשלבת לימודי קודש ולימודים תיכוניים (לימודי חול) לתעודת בגרות. זו למעשה הישיבה הרגילה שכולנו מכירים, ואולי גם אבא שלנו למד באחת כזו.

סדר היום בדרך כלל מחולק ללימודי קודש בבוקר, ולימודי חול החל מהצהריים. ישנן ישיבות תיכוניות רבות, שלחלקן סדר יום ייחודי מבחינת חלוקת השעות, עם או בלי פנימיה או עם חצי פנימיה (ע"ע).

ישנן ישיבות "בוטיק" בהן יש דגש מיוחד על לימודי הסביבה ("ישיבה סביבתית"), מדעים, אמנויות ומוסיקה, חקלאות, ואפילו מגמה ימית.

בישיבות תיכוניות קיים בדרך כלל מסלול בגרות מלא עם 5 יח"ל במתמטיקה, אנגלית ומגמות ריאליות לצד מגמות הומאניות.

ברוב הישיבות ניגשים כלל התלמידים ל-5 יח"ל בגמרא. בחלק מהישיבות ישנה בחירה בין מסלול תלמוד 5 יח"ל ובין מסלול תושב"ע 5 יח"ל.

חיפוש ישיבות תיכוניות לסוגיהן >

ישיבה קטנה לאומית

ישיבה לנערים בגיל תיכון ברוח חרדית-לאומית. בישיבה קטנה לומדים תורה בלבד כמו בישיבה גבוהה; 3 סדרי לימוד ביום: בוקר, צהריים וערב.

בכיתה י"ב ישנה בדרך כלל אפשרות ללימודים לבגרות למעוניינים בכך, במסגרת הישיבה או במסלול אקסטרני. ישיבות אלו מתאימות לאלו שחשקה נפשם בתורה. ברור מאליו שאופי התלמידים במסגרות אלו מתאים ללימוד תורה אינטנסיבי.

בשונה מהישיבות החרדיות,בישיבות הקטנות הלאומיות לומדים בנוסף ללימוד העיקרי של גמרא והלכה גם ספרי הגות ומחשבה בדרכו של הרב קוק. בחלקן לומדים גם חסידות.

הישיבות הקטנות הלאומיות הן עם פנימיה מלאה ותלמידיהן נהנים בה גם מפעילויות חברתיות.

רשימת ישיבות קטנות לאומיות >

ישיבה לצעירים (או ישיבה תיכונית תורנית)

מסגרת ביניים בין הישיבה הקטנה ובין הישיבה התיכונית הקלאסית. לימודי הקודש במסגרת זו נמשכים עד שעות אחר הצהריים, ולימודי התיכון מסתכמים ב-3 עד 4 שיעורים ביום.

בחלק מישיבות אלו לא ניתן להשיג 5 יחידות לימוד במתמטיקה, אנגלית ומגמה ריאלית.

רשימת ישיבות תיכוניות תורניות / ישיבות לצעירים >

תיכון דתי

מסגרת דתית לבנים או לבנות. ישנם גם תיכונים מעורבים. במסגרות אלו יום לימודים קצר יותר מאשר בישיבות ובאולפנות וברובן אין אפשרות לפנימיה.

סדר היום מורכב מלימודי קודש וחול ללא חלוקה של בוקר ואחר-הצהריים כמו בישיבות התיכוניות.

בחלק מהתיכונים הדתיים ישנם מסלולי לימוד של תגבור תורני כמו למשל "כיתה תורנית".

רשימת תיכונים דתיים >

ישיבות עם פנימיה מלאה

בישיבות עם פנימיה מלאה התלמידים ישנים בישיבה כל השבוע וחוזרים הביתה לקראת סוף השבוע. בחלק מהמקומות יש אפשרות לצאת הביתה ביום שלישי. ישנם מוסדות בהם משתחררים כבר בחמישי בערב ואין לימודים בשישי.

במסגרת הפנימיה מתקיימות פעילויות חברתיות וחוגים בשעות הערב לאחר שעות הלימודים. המינונים ואופי הפעילות של הפנימיה משתנה מישיבה לישיבה.

בפנימיות לסוגיהן יש שבת ישיבה בערך אחת לשלושה שבועות.

רשימת ישיבות תיכוניות עם פנימיה באזור ירושלים >

רשימת ישיבות תיכוניות עם פנימיה באזור המרכז >

רשימת ישיבות תיכוניות עם פנימיה באזור הצפון >

רשימת ישיבות תיכוניות עם פנימיה באזור הדרום >

ישיבות עם חצי פנימיה

חידוש של העשור האחרון,"פנימיה נושמת". התלמידים ישנים בפנימיה שני לילות בשבוע, ובשאר הלילות ישנים בבית; מרוויחים גם את הבית וגם את החיים החברתיים והעצמאיים של הפנימיה. בחלק מהמסגרות הללו אין חיוב על כלל התלמידים לשהות בפנימיה.

 

fav
print
fb-btn

לבחור את הישיבה התיכונית הטובה ביותר לבננו

הורים ובנים רבים חשים קושי רב בבחירת הישיבה התיכונית שתתאים ביותר לבנם. קחו לכם כמה טיפים הכרחיים.
צביקה מור, מור לנוער

כיצד נבחר ישיבה תיכונית לבננו?

מספר נקודות שיכולות לסייע הן בבחירת הישיבה המתאימה, הן בהקטנת הנשירה מהישיבה מחמת אי התאמה בשלב מאוחר יותר, והן במניעת עוגמת נפש רבה ופגיעה באמון העצמי, הנגרמות לנער המקבל שוב ושוב תשובות שליליות ממספר ישיבות.
הרב שמואל שפירא, ישיבת צביה אילת

בחירת מקום לימודים

כיצד בוחרים מוסד לימודים תיכוני? הגדרת הציפייה ממוסדות תוכל לסייע בבחירת מקום מתאים. עיון במטרות החינוך
הרב אלישע אבינר, לב אבות
אודות אתר הישיבות התיכוניות

אתר ישיבות תיכוניות בישראל – מבית "סטנדר לימודים", מרכז את כל הישיבות התיכוניות והמוסדות התיכוניים המיועדים לציבור הדתי. באתר תקבלו מידע עדכני על האפשרויות העומדות לפניכם, ותוכלו להתרשם מהמאפיינים והיתרונות של כל ישיבה, וליצור איתה קשר ישיר לבירורים ולהרשמה. האתר מציע גם  הכוונה למציאת ישיבה תיכונית מתאימה, דרך שירות ייעוץ אישי להורים, פורום לשאלות ותשובות, ומאמרים בנושא. בתקופת הרישום מתפרסמים מועדי ימים פתוחים ונשלחים עדכונים שוטפים למעוניינים בהרשמה.

אהבתם? פרגנו לנו!